Haber

2023 Dakar Rallisi

2023 Dakar Rallisi’nin 6. etabını otomobil kategorisinde Katarlı Nasser Al-Attiyah ve motosiklet sınıfında Arjantinli Luciano Benavides kazandı.

Suudi Arabistan’da düzenlenen 45’inci Dakar Rallisi’nin 6’ncı etabı, Hail ile Riyad şehirleri arasındaki 358 kilometrelik parkurda gerçekleştirildi. Toyota Gazoo grubundan Al-Attiyah, otomobil sınıfında 3 saat 13 dakika 12 saniye ile birinci oldu.

Fransız Sebastien Loeb (Bahreyn Raid) Katarlı sürücünün 3 dakika 29 saniye gerisinde ikinci, Güney Afrikalı Henk Lategan (Toyota Gazoo) ise liderin 8 dakika 52 saniye gerisinde üçüncü oldu.

Bu arada etap öncesi genel klasmanda ikinci sırada yer alan Fransız Stephane Peterhansel (Audi), geçirdiği kaza nedeniyle yarışı tamamlayamadı. Düzende 8’i otomobilde, 6’sı motosiklette olmak üzere 14 şampiyonluk kazanan Peterhansel, yardımcı pilotu Edouard Boulanger’ın yaralanarak hastaneye kaldırılmasının ardından Dakar Rallisi’nden çekildi.

Dakar Rallisi’ni geçen yıl da dahil olmak üzere 4 kez kazanan Al-Attiyah, genel klasman liderliğini sürdürdü. Red Bull sporcusu Al-Attiyah, en yakın takipçisi Lategan ile arasındaki farkı 1 saat 6 dakika 50 saniyeye çıkardı.

Motosikletteki Howes zirvede

Motosiklet kategorisinde Husqvarna takımı adına yarışan Luciano Benavides, etabı 3 saat 14 dakika 19 saniyede tamamlayarak birinci oldu.

Arjantinli sürücüyü aynı takımdan 56 saniye ile ABD’li Skyler Howes ve 2 dakika 20 saniye ile Avustralyalı Toby Price (Red Bull KTM) izledi.

Howes, Price’ın 3 dakika 31 saniye önünde genel klasmanda liderliğini sürdürdü.

Yarışın 7. etabı yarın Riyad ile Duvedmi şehirleri arasındaki 398 kilometrelik parkurda yapılacak. 14 etap sürecek olan 2023 Dakar Rallisi, 15 Ocak’ta Dammam’da sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu