Teknoloji

Çölde bulunan garip DNA, Mars’ta yaşam beklentisini artırıyor

Şili’deki Atacama Çölü, neredeyse dünyanın en kurak yeridir. Birçok açıdan Mars topraklarına çok benzeyen bu bölgede uzay araçları da zaman zaman test ediliyor.

Çöl kayalarını araştırmak için en son teknolojiye sahip ekipmanı kullanan araştırmacılar, ilgi çekici bir mikrop karışımından DNA modülleri buldular.

Ne oldukları bilinmiyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir rapora göre, bulunan genetik modüllerin yüzde 9’u bilim adamlarının bilmediği organizmalara ait.

Raporun belirttiği gibi, bu organizmalar “o kadar garip ve farklı” bakteriler ki, araştırmacılar bilinen herhangi bir akraba çifti tespit edemediler.

Mars’ta yaşam beklentisi arttı

Madrid’deki Astrobiyoloji Merkezi’nde mikrobiyolog olan baş araştırmacı Armando Azua-Bustos ve meslektaşları, Mars’ta bilinmeyen canlı organizmaların da olabileceğini söylüyor.

Ancak günümüzün Mars gezgini üzerindeki farklı enstrüman versiyonlarıyla yapılan aynı arama, çölde zar zor DNA tespit etti.

Bu nedenle Azua-Bustos ve meslektaşları, Mars topraklarındaki mevcut veya geçmiş yaşamın kesin kanıtlarını bulmanın, örnekleri Dünya’ya geri getirmekten daha zor olacağını belirtiyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, NASA’nın Mars’taki ikinci yıl dönümünü yeni kutlayan Perseverance gezgini tarafından elde edilen Mars toprağı örnekleri, yüksek koruma laboratuvarlarında incelenmek üzere önümüzdeki on yılın başlarında Dünya’ya getirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu