Yaşam

Gabriel García Márquez, Yüzyıllık Yalnızlık’ın film uyarlamasına izin vermeyi reddetti

ensonhaber.com

Büyülü gerçekçiliğin en değerli temsilcilerinden biri olan Márquez’in eseri; José Arcadio Buendia, gördüğü bir rüyanın ardından nehir kenarında Macondo adında bir kasabanın kurulmasıyla başlıyor ve Buendia ailesinin uzun yıllara yayılan hikâyesini anlatıyor.

Yazarın romanının diziye uyarlanacağı geçen yıl duyurulmuştu. Ancak yazarın kült romanının filme alınmasına izin vermemesi bugün bile yanıt arayan bir soru olmaya devam ediyor.

yazarın; “Kitabımda gerçek olmayan tek bir cümle bile bulamayacaksın”“Yüzyıllık Yalnızlık” adını verdiği Yüzyıllık Yalnızlık romanı, çağdaş dünya edebiyatının en değerli eserleri arasında yer alır.

Romanın yazarın okuması en zor kitapları arasında yer alması da ayrı bir tartışma konusudur. Kitabı okuyanların ya da okumak isteyenlerin sıklıkla yakındıkları konu, romanın yavaş ilerlemesi ve çok fazla karakterin okumayı zorlaştırmasıdır.

Okuması zor roman

Ancak Yüzyıllık Yalnızlık değerinden hiçbir şey kaybetmedi. Muhabir tarafından yayımlandığı günden bu yana çok okunan ve raflarda yer almayan Yüzyıllık Yalnızlık, bir ailenin kötü geçmişini anlatıyor; Aynı zamanda mitolojik öğeler de içerir.

Gabriel Garcia Marguez’in romanının filme alınmasını istememesi okuyucuları hayal kırıklığına uğratsa da, gelecekte yazarın ailesinin izniyle yeniden denenebilir.

Kitap sayfası için link:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu