Ekonomi

İngiltere’nin Brexit sonrası en büyük ticaret anlaşması

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, İngiltere’nin 11 üyeli ticaret bloğu CPTPP’ye katılımı yaklaşık iki yıllık müzakerelerin ardından geldi.

CPTPP, İngiltere’nin de katılımıyla küresel GSYİH’nın yüzde 15’ini oluşturacak ve 11 trilyon sterlin büyüklüğe ulaşacak.

CPTPP kapsamındaki serbest ticaret anlaşmasının uzun vadede İngiliz ekonomisine 1,8 milyar sterlin katkıda bulunması bekleniyor.

Brexit’ten bu yana en büyük ticaret anlaşması

İngiltere’nin CPTPP’ye katılımı, Brexit’ten bu yana en büyük ticaret anlaşması olarak tanımlanıyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak şunları söyledi: “Biz bir serbest ticaret ülkesiyiz ve bu anlaşma, Brexit sonrası özgürlüklerimizin gerçek ekonomik faydalarını gösteriyor. CPTPP’nin bir parçası olarak, Birleşik Krallık artık yeni işler ele geçirmek için küresel ekonomide birinci sınıftır. , büyüme ve inovasyon fırsatları bir arada.

CPTPP ticaret bloğuna katılmak, İngiltere’yi dinamik ve büyüyen bir Pasifik ekonomileri grubunun merkezine yerleştiriyor. “İngiliz işletmeleri artık Avrupa’dan Güney Pasifik’e kadar pazarlara benzersiz erişimin keyfini çıkaracaklar.”

güçlü bir sinyal

İngiltere’nin Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch, muhtıranın ülke için değerli bir gelişme olduğunu söyledi. Sinyal gönderiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Badenoch, İngiltere’nin CPTPP’ye resmi katılımına ilişkin müzakerelerin tamamlandığını Twitter hesabından paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu