Haber

Lukashenko, Ukrayna’nın ancak Beyaz Rusya’ya saldırması durumunda savaşacaklarını belirtti.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko, ülkesinin ancak Ukrayna Belarus’a saldırırsa savaşa gireceğini söyledi.

Belta haber ajansının haberine göre Lukashenko, gazetecilere Ukrayna’daki savaşla ilgili Belarus’un durumunu anlattı.

Belarus topraklarından Ukrayna’da Ruslarla savaşması için tek bir durumunun olacağına işaret eden Lukaşenko, “Eğer oradan (Ukrayna) bir asker benim halkımı öldürmek için Beyaz Rusya’ya gelirse (Ruslarla birlikte savaşırız)” dedi. Beyaz Rusya’ya saldırırlarsa tepki çok sert olacak ve savaş bambaşka bir karaktere bürünecek.” ifadesini kullandı.

Lukashenko, bu durumun sadece Ukrayna için değil diğer komşu ülkeler için de geçerli olduğuna dikkat çekti.

“Rusya ile anlaşma yapılması gerekiyordu”

Batılı liderlerin “Minsk anlaşmaları Ukrayna ordusunu savaşa hazırlamak için yapıldı” açıklamalarına atıfta bulunan Lukashenko, savaşı Ukrayna yönetiminin bizzat kışkırttığını söyledi.

Lukashenko, “Savaş olmaması için Rusya ile anlaşmak gerekiyordu ama Minsk anlaşmaları dahil her şey savaş çıkarmaya yönelikti. Rastgele bir işgal olmadı. Bunun Rusya’nın çıkarlarını korumak olduğunu düşünüyorum.” ve oradaki insanlar, yani Rus halkı.” dedi.

Batı’nın Ukrayna’da barış için müzakere istemediğini ifade eden Lukashenko, bugünkü gerilimden Batı’nın sorumlu olduğunu vurguladı.

Lukashenko, “Bugün insanlar ölüyor. Bunu durduralım. Şimdi bunun için her şey var. Hayır… Avrupa buna hazır değil. Amerikalılar bunu istemiyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Belarus Devlet Başkanı Lukashenko, ABD’nin Avrupa’yı istediği gibi kullandığını belirtti.

“Savaş istemiyoruz”

Lukashenko, “Savaş istemiyoruz. Oradan Belarus topraklarına saldırmazlarsa, askerlerimizi hiçbir şekilde Ukrayna topraklarına göndermeyeceğiz.” dedi. söz konusu.

Her savaşın barışla bittiğinin altını çizen Lukashenko, Ukrayna’daki savaşın bir an önce bitmesini istedi.

Ukrayna için uygun şartların bulunduğunu vurgulayan Lukashenko, savaşın bitmesi için herkesin Ukrayna’yı destekleyeceğini ve öncelikle kendisinin bu takviyeyi sağlayacağını kaydetti.

kursunlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu