Haber

ÖĞRETMEN ÇİFT VE 2 ÇOCUĞU ‘DEPREM DAYANIKLI’ NEDENİYLE TAŞINDIKLARI EVDE HAYATINI KAYBETTİ

HATAY SAMANDAĞ’da 3 yıl önce depreme dayanıklı olduğu düşüncesiyle yeni ev satın alan Refik-Özge Çapar çifti, iki çocuğuyla birlikte depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Ailenin enkaz altında kalan cesetlerine yakınları 3 gün sonra ulaşabildi. Refik Çapar’ın teyzesi Meryem Çapar, “3 yıl önce kredi çekip sıfır ev aldılar. Müteahhit depreme dayanıklı diye satıyordu. Bir sürü para ödediler. Hala taksitle ödüyorlardı. depremde ilk çöken eski evleri yıkılmadı, içindekiler sağlamdı.”

Samandağ’da öğretmen çift Refik ve Özge Çapar, çocukları Nora (17) ve Doruk Ali (10) ile birlikte 3 yıl önce depreme dayanıklı olduğunu düşündükleri yeni yapılan bir apartmandan daire satın aldı. Kredi ödemeleri devam eden evleri ilk depremde yıkıldı. Kapari ailesi vefat etti. Refik Çapar’ın teyzesi Meryem Çapar, müteahhitin depreme dayanıklı diye pazarladığı evi çok yüksek fiyata aldıklarını ve krediyi ödemeye devam ettiklerini söyledi. “Apartmanın en üst katında oturuyorlardı. Cenazelerine 3 gün sonra yetişebildik. Baba kız birbirine sarılarak öldü. Bina hemen çöktü, hareket edemediler. Ertesi gün eşini bulduk. En küçük çocuk odasındaydı” dedi Çapar.

FIRINLARI ÇAK VE KÜREKLE TÜKETTİLER

Yaşadıklarını kabus olarak anlatan Meryem Çapar, “Depremle uyandık, güçlükle dışarı çıktık. Evdeki eşyalar üzerimize dökülmeye başladı. Dışarıda fena halde yağmur yağıyordu, hava çok soğuktu. sadece pijama vardı.kayınvalidem karşıda oturuyor evleri çok eski eşim ve kardeşlerim çok seviyorlar çok şükür uygun oldular arabalara bindik artçı sarsıntılar devam ediyordu annem- bir kaç kez kayınvalidenin telefonu çaldı cevap veren olmadı inşallah bir şey olmasın diye dua ettik güneş doğunca araba ile merkeze gittiler afet olmuş apartmanın basık olduğunu gördüler orda Yardımı olmadı, köye geri döndük. Kadınlar olarak onu çıkarmaya gittik. Kazma ve kürekle çıkardılar” dedi.

3 GÜN SONRA CENAZELERİNE ULAŞTIK. Enkazdan ses gelmediği için AFAD ekiplerinin müdahale edemediğini ifade eden Meryem Çapar, “Bizimkiler en üst katta oturuyorlardı. 3 gün sonra kayınvalidem ve kızına ulaştık, oradalar. kucaklaştılar.Bina hızla çöktü, hiç hareket edemediler.Ertesi gün eşini bulduk.Üçü birlikte gömdük.En küçük çocukları Doruk Ali’yi aramaya devam ettik.Bebeğim içerideydi. odası ve hiç hareket edemiyordu” dedi.

“NORA TIP OKUMAK İSTEDİ, ALİ PİYANOYA ÇOK GÜZEL BAKTI” Taşındıkları eski evin hala ayakta olduğunu söyleyen Çapar, “3 yıl önce kredi çekip yeni ev aldılar. Evi eski olduğu için değiştirdiler. eski ve hala taksitlerini ödüyorlardı.İçindekiler sağlam çıktı.Mithat Gür adlı bir müteahhitten almışlar.Adamın yaptığı bütün binalar yıkılmış,o gece kaçmış,bulunamamıştır. Samandağ’da çok bina var. Sarsıntıya karşı sağlam diye pazarladı. O da zorluklar yaşadı. Bir gecede hayatımız bir oldu” diye konuştu.

Görüntü————————Meryem Çapar ile röportaj-Ailenin kaldığı çadırlardan detaylar-Aileden detaylar

-Ölen kişinin fotoğrafları

– Hatayhaberdoganyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu