Haber

TDV’den Demokrasi Meclisi: Türkiye’nin karnesini çıkaracağız

Ogün Akkaya

ANKARA- 1987 yılından bu yana varlığını sürdüren Türk Demokrasi Vakfı (TDV), “Demokrasi Şurası” adı altında 17 Aralık’ta İstanbul’da toplanacak. Toplantı, siyasi parti genel başkanları, siyasetçiler, hukukçular, akademisyenler ve gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANLARI DA DAVETLİDİR

Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Demokrasi Vakfı Lideri Salih Uzun ve beğenilen İstanbul Temsilcisi Dizdar yapacak. Programda ayrıca davetli olan siyasi parti genel başkanlarının da konuşma yapması bekleniyor.

Türkiye’nin bir yıllık “demokratik muhasebesini” yapmayı hedefleyen TDV’nin toplantısı üç oturumda yapılacak. İlk oturum “Hukukun Üstünlüğünü Yeniden Düşünmek: Kuvvetler Ayrılığı ve Denge Kontrol Mekanizmaları” başlığı altında gerçekleştirilecek. İlk oturumda eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avukat Mehmet Gün ve Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı konuşmacı olarak yer alacak.

Toplantının ikinci oturumu “Hukuk Devleti ve Ekonomi İlişkisi: Özgürlük Nasıl Ekmek Eker?” başlığında yapılacaktır. Oturumda SHP Eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, Prof. Dr. İtimat Sak ve Prof. Dr. Işın Çelebi birer konuşma yapacak. Konseyin üçüncü oturumunda “Çok Sesli Türkiye: Düşünce ve İfade Özgürlüğü” başlığı altında yapılacak konuşmalar şekillenecek. Konuşmacı olarak Prof. Dr. İlter Turan, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve gazeteci Taha Akyol.

‘TÜRKİYE’NİN BİR YILLIK DEMOKRASİ KARNESİNİ ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ’

Siyasi parti genel başkanlarının toplantıya davet edildiğini ve dönüş beklediklerini belirten TDV Lideri Salih Uzun, yapacakları toplantının içeriğini açıkladı. Her yıl Aralık ayında bir toplantı düzenleyerek süreklilik yaratacaklarını belirten Uzun, “Türkiye’nin bir yıllık demokrasi karnesini çıkarmayı ve genel bir demokratik tartışma zemini oluşturmayı hedefliyoruz. Sağlıklı bir zemin oluşturma hedefimiz var. Bir süre sonra periyodik olarak veri paylaşacağız. Arkadaşlarımızla çalışmaya başladık. Farklı başlıklar altında kendi demokrasi endeksimizi yayınlamayı planlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu