Ekonomi

Borsa İstanbul güne düşüşle başladı

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,38 düşüşle 5076,89 puandan başladı.

BIST 100, dün haftaya 5.200 sınırından başladıktan sonra gün boyu satıcılarla hareket ederek günü %1,84 düşüşle 5.096 puanda kapattı. Böylece endeks 6. İşlem gününü negatif kapattı.

Ocak ayında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, ayın ilk yarısında 4.600’de dip gördükten sonra toparlanma hareketine başladı. Bu ivmenin 5.500 bandıyla sınırlı kalmasının ardından geçtiğimiz haftadan bu yana Borsa İstanbul genelinde satış baskısı hakim. BIST 100 şu anda aylık bazda %7,5’in üzerinde fiyat kaybı yaşarken, Haziran 2022’de %5,5’lik negatif kapanışın ardından ilk kez aylık bazda negatif kapanışa hazırlanıyor.

Borsa İstanbul’da yaşanan olumsuz açılışın ardından ilk dönemlerde satışlar devam ederken, BIST 100 %1 düşüşle 5.040 bandına geriledi. sektörel bazda Sanayive hizmet, güne yarım puanlık düşüşle başlamak finans, açılışta yatay kaldı.

Güne en yüksek düşüşle başlayan kesim endekslerinin zirvesinde elektrik, Baskıve KOBİoradaydı. Spor, faktoringve EmlakAksine borsa güne ortalama %0,5 artışla başladı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında ISFIN, SNGYOve TTKOMgüne pozitif başlayan hisselerin başında yer aldı. SMRTG, ALARK) ve KLRHOBİST 100’de ise açılışta en çok ortalarda satış yapan hisse oldular.

Dış piyasalarda Asya endeksleri sabah saatlerinde olumsuz bir görünüme sahip. Askıya al, Tayvan Ağırlıklıve KOSPI Endeks %1’den fazla düştü. ABD endeksleri dün günü negatif kapattı. Nasdak%1,96 ile en keskin düşüşü görürken S&P 500%1,3 ve Dow Jones %0.77 düştü. Yarın açıklanacak Fed faiz kararı öncesi riskli piyasalarda bir geri çekilme söz konusu.

Avrupa endeksleri de dün hafif bir negatif kapanış gördü. Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde negatif seyir devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

maltepe-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu