Haber

James Webb Uzay Teleskobu’ndan Yengeç Bulutsusu Görüntüleri

James Webb uzay teleskobu nefes kesici bir anın başka bir fotoğrafını çekti. Gökbilimciler ünlü Yengeç Bulutsusu’nun ortasındaki fotoğraflarını çekmeyi başardılar. Yengeç Bulutsusu 6.500 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Ününü detaylı ve güzel yapısına borçludur. NASA bu efsane görüntüyü uzay severlerle paylaştı. Detaylar burada…

James Webb Uzay Teleskobu’ndan nefes kesen Yengeç Bulutsusu görüntüleri!

NASA’nın efsane anlara tanıklık eden uzay teleskobu James Webb’den özgün bir keşif daha. NASA, bu keşifle birlikte uzayın etkileyici derinliğinde kaybolurken bizlere bir kez daha görsel bir şölen izleme fırsatı sunuyor. James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni bir görüntü, muhteşem nebulayı kızılötesi dalga boylarında görüldüğü gibi gösteriyor ve kafes benzeri şeklini oluşturan toz filamentlerini vurguluyor.

Peki gökbilimcilerin ilgisini çeken bu bulutsu nasıl oluştu? Yengeç Bulutsusu, yüzyıllar önce ömrünün sonunda patlayan devasa bir yıldızın sonucu olan bir süpernova kalıntısıdır. Süpernova MS 1054’te Dünya’da gözlendi. O zamandan beri gökbilimciler bu patlamadan kaynaklanan bulutsunun büyüyüp değişmesini izlediler.

James Webb Jüpiter’in bilinmeyenlerini ortaya çıkardı!

Bu bulutsu daha önce Hubble Uzay Teleskobu ve NASA’nın Görüntüleme X-ışını Polarimetrisi Rover gözlemevi tarafından gözlemlenmişti. Hubble Uzay Teleskobu öncelikle optik dalga boylarına bakar. NASA’nın Görüntüleme X-ışını Polarimetresi Rover Gözlemevi’ndeki teleskoplar, X-ışınının dalga boyunu gözlemliyor. Araştırmacılar tüm bu sonuçları optik, kızılötesi ve X-ışını gösteren bir görüntüde birleştirmeyi başardılar.

Ancak yeni Webb görüntüsü Yengeç Bulutsusu’nun farklı yönlerini gösteriyor. Webb, bu keşif için NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) ve MIRI (Orta Kızılötesi Enstrüman) cihazlarını kullandı. Böylece Webb, kırmızı ve turuncu renkte gösterilen gaz filamentlerinin yapılarının yanı sıra kabarık sarı renkte görünen toz bölgelerini de görebildi.

Araştırmacılar kızılötesi manzarada başka bir özellik keşfettiler. Bilim insanları Yengeç Bulutsusu adındaki bu bulutsunun iç kısmında beyaz, süte benzer bir madde buldular. Bu madde, güçlü bir manyetik alana sahip dönen bir nötron yıldızı tarafından yaratılmıştır. Ayrıca bu madde sinkrotron radyasyonu adı verilen bir radyasyon türüdür.

Araştırmacılar, efsanevi imajının yanı sıra, Yengeç Bulutsusu’nu başka bir amaçla da inceliyorlar. Bilim insanları, yıldız patladığında madde bulutlarını dışarı fırlatan bir süpernova olayından sonra yıldızın nasıl oluştuğunu öğrenmek istiyor. Bu nedenle araştırmalarını derinleştirdiler.

Princeton Üniversitesi’nden baş araştırmacı Tea Temim bir açıklamada şunları söyledi. Bir açıklamada “Webb’in hassasiyeti ve uzaysal çözünürlüğü, dışarı atılan malzemenin bileşimini, özellikle de demir ve nikel içeriğini doğru bir şekilde belirlememize olanak tanıyor. Bu, Yengeç Bulutsusu’nun ne tür bir patlamaya neden olduğunu ortaya çıkarabilir” dedi. dedi.

haber-havran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu