Ekonomi

Suudi Petrol Bakanı Salman’dan spekülatörlere uyarı: Dikkat!

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Doha’da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu’nda piyasa aktörlerine ağzını açtı.

Bin Salman, 4 Haziran’daki kritik OPEC+ (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü dışındaki üretici ülkeler grubu) toplantısı öncesinde piyasa spekülatörlerine dikkatli olmalarını söyledi ve sancılı bir süreçle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyarıda bulundu: (petrol piyasası) da. orada. Tavsiye etmeye devam edeceğim; yanacaklar Nisan ayında yandı…

Kimseye elimi göstermek zorunda değilim; Ben bir poker oyuncusu değilim. Ama onlara sadece şunu söyleyebilirim: dikkatli olun.” Suudi Arabistan liderliğindeki 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan OPEC+ kümesi, geçen Ekim ayında ham petrol üretimini kısma kararı aldı.

Grubun bazı üyeleri de bu yılın Nisan ayında günde toplam 1,6 milyon varil azaltacaklarını açıkladı. Petrol fiyatlarının artmasına neden olan bu çıkış ABD’nin yarısını çekti. Üretim kararı 4 Haziran’daki OPEC+ toplantısında alınacak.

Suudi Bakan önceki gün forumda bu kararını öne sürerek kar elde etmek isteyen fiyat spekülatörlerini de hedef aldı. “Biz OPEC+ olarak hem Ekim’de hem de Nisan’da suçlandık” diyen Prens bin Selman, “Son altı yedi ayda sorumlu bir düzenleyici kurum olduğumuzu kanıtladığımızı düşünüyorum.”

Üretici ülkelerdeki atıl kapasitenin kademeli olarak tükenmesiyle piyasa belirsizliğinin risklerine vurgu yapan Suudi bakan, şöyle devam etti: “Şu anda bulunduğumuz duruma bakın: Ülkeler hem petrole hem de doğal gaza yatırım yapmadıkları için enerji güvenliği zincirlenmiş, kapasiteler zincirlenmiş durumda. tükeniyor

Talebin nerede olacağına dair çok komik bir yörüngemiz var. Bu nedenle, bizim gibi bir hedger iseniz, daha fazla oynaklık olasılığını önlemek için harekete geçmemiz gerekecek… Ancak meydan okumayı açıkça kabul ediyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu